Honours Board

President:

1915 Sievers L.
1920-23 Neilson A.E.
1924-25 McKenzie D.
1926-27 Fletcher T.A.
1928 Hylton E.S.
1929-30 Moffit J.
1931-35 Calcinai D.
1936-39 King J.S.
1940-41 De Clifton A.
1942-44 Matthews B.
1945-46 Gilchrist J.
1947-48 Wilson J.A.
1949-50 Hooper A.H.
1951-52 Palmer S.H.
1953-54 Parkinson B.G.
1955-56 Perry K.E.
1957-58 Williams C.H.
1959-60 Simmons H.B.
1961-62 Cursons C.J.
1963-64 Weatherburn T.J.
1965-66 Firmin W.J. (BEM)
1967-68 Falvey W.F. (MBE)
1969-70 Fearon F.P.
1971-72 Devlin U.M.
1973-74 Marshall R.F.
1975-76 Young A.W.
1977-78 Hunt L.S.
1979-80 Austin C.R.
1981-82 McDavitt P.A.
1983-84 Bringans W.J.
1985-86 Moselen D.O.
1987-88 Coomber B.S.
1989-90 Buckland D.R.
1991-92 Brant D.
1993-94 Smith K.G.
1995-96 Quinn H.
1997-98 Wright S.
1999-00 Dilnott M.
2001-02 Stott R.W.R.
2002–03 Dallas C.
2004–05 Dallas I
2006–07 McCaffrey P
2008–10 Sargentina S
2011-12 Lambert P
2012-13 Noble-Campbell G
2014-15 Jackson G
2016- Clarke J

Secretary:

1923-31 Leith H.S.
1932-33 O’Sullivan J.S.
1934-57 Chant A.D.
1958-65 Fearon F.P.
1966-71 Osborne G.L. (JP)
1972-79 Cummins W.R.
1980 Hislop R.
1981-84 Patten D.J.
1985-88 Barling W.M.
1989-91 Billing R.J.
1992- 2010 (Billing J. -MRS) / Stevenson J (Ms)
2011 Martin A
2012-14 Langley M
2015- Kandula R

Treasurer:

1923-31 Leith H.S.
1932-33 O’Sullivan J.F.
1934-57 Chant A.D.
1958-65 Fearon F.P.
1966-69 Osborne G.L. (JP)
1970 Kilpatrick G.F.
1971-75 Hunt L.S.
1976-78 Duggan K.
1979 Brunel J.A.
1980-83 Golledge S.D.
1984 Geertson K.
1985 Webby R.W.
1986-88 Ward M.
1989-94 Dilnott P (Mrs)
1995-97 Jenkins I.S.
1998-01 Woodhouse M.A.
2001- 2015 Dilnott P (Mrs)
2016 –  Feiertag T.

Life Members:

D. (David) Brant
P.R. (Pam) Dilnott
D. (Don) Moselen
D.R. (Derek) Buckland
R. (Ross) Ewart
H. (Harry) Quinn
B.S. (Brian) Coomber
G (Gary) Jackson
J.M. (Jane) Stevenson JP
C.J. (Jack) Cursons
J. (John) Lockyer
R (Ray) Stott – JP
I G (Ian) Dallas
P.A. (Peter) McDavitt
S.J. (Stan) Wright
M.J. (Mike) Dilnott
A (Tony) Meyers
 R (Ross) Ewart
 
 

Honorary Vice Presidents:

N. (Neil) Adlam
R. (Ross) Ewart
P.G. (Phil) Hanlen
R. (Bob) Nicholson
 R. (Robert) Smith
 

Life Members (past and present):

* Deceased

1924 Bradley G.E. *
1928 Fletcher T.A. *
1929 Smart A. *
1930 Ainslow H.H. *
1931 Hylton E.S. *
1932 Francis J. *
1934 Moffit J. *
1936 Calcinai D. *
1940 King J.S. *
1943 De Clifton A. *
1946 Mathews E.J.B. *
1950 Wilson J.A. *
1953 Hepburn J. *
1953 Hooper A. *
1954 Ramsey I.M. *
1954 Wilson A.J. *
1955 Ramsey A.A. *
1956 Palmer S.H. *
1957 Chant A.D. *
1959 Flinders H.M. *
1961 Bell A.T. *
1961 Williams C.H. *
1962 Simmons H.B. *
1962 Swan A.C. *
1963 Mcauley L. *
1964 Thompson R.H. *
1965 Cursons C.J.
1965 Fearon F.P. *
1966 Obrien J.*
1966 Weatherburn T.J. *
1967 Firmin W.J.  B.E.M *
1968 Devlin U.M. *
1969 Falvey W.F.  M.B.E.  Qsm *
1970 Cooper M.G.A. *
1970 Hargreaves A.E.*
1970 Jacobs H.B. *
1971 Osborne G.L.  M.B.E. *
 1971 Osullivan G.A. *
 1974 Burns F.R.*
 1975 Marshall R.F. *
 1977 Gibson W.J. *
 1980 Cummins W.R. *
 1980 Hurrell I.E. *
 1980 Tuohy J. *
 1981 Young A.W. *
 1982 Austin C.R. *
 1982 Coffey L. *
 1983 Mcdavitt P.A.
 1987 Beagle E.J. *
 1988 Moselen D.O.
 1989 Green R.N. *
 1991 Coomber B.S.
 1991 Jenkins I.S. *
 1992 Buckland D.R.
 1992 Forsyth J.M. *
 1992 Smith R.G. *
 1993 Lockyer J.
 1993 Mcphee A. *
 1994 Brant D.
 1995 Smith K.G. *
 1996 Cook E.E. *
 1996 Dilnott M.J.
 2001 Stevenson Jane
 2001 Wright S.J.
 2002 Dilnott P.R. (Mrs)
 2004 Quinn H.
 2009 Jackson G.S.P.
 2009 Stott R.W.R.
2012 Dallas I.G.
 2013 Meyers A.
2015 Ewart R.

Test Referees:

1894
Fache G.C.
NZ vs. New South Wales
1896
Firth J.P.
NZ vs. Queensland
1913
Simpson J.L.
NZ vs. Australia (1st test)
1921
Simpson J.L.
NZ vs. New South Wales
1921
Neilson A.E.
NZ vs. South Africa (2nd & 3rd tests)
1923
Simpson J.L.
NZ vs. New South Wales
1936
Moffit J.
NZ vs. Australia (1st test)
1937
King J.S.
NZ vs. South Africa (2nd & 3rd tests)
1950
Tindall E.W.T.
NZ vs. British Isles (1st & 2nd tests)
1955
Tindall E.W.T.
NZ vs. Australia (2nd test)
1972
McDavitt P.A.
NZ vs. Australia (1st test)
1975
McDavitt P.A.
NZ vs. Scotland
1977
McDavitt P.A.
NZ vs. British Isles (1st test)
1979
Harrison G.L.
NZ vs. Argentina
1980
Harrison G.L.
Fiji vs. Australia
1981
Harrison G.L.
Canada vs. USA
1981
Harrison G.L.
Australia vs. France
1982
Dainty C.J.
USA vs. Canada
1983
Harrison G.L.
Australia vs. USA
1983
Harrison G.L.
France vs. Australia (1st & 2nd tests)
1984
Harrison G.L.
Australia vs. Fiji
1994
Walsh S.
Fiji vs. W/Samoa
1995
Walsh S.
Tonga vs. W/Samoa
1996
Walsh S.
Tonga vs. W/Samoa
1997
Walsh S.
Cook Isl. vs. Fiji
2001
Bray L.E.
Vanuatu vs. Papua New Guinea
2001
Bray L.E.
Vanuatu vs. Solomon Islands
2004
Bray L.E.
Tonga vs. Fiji
2004
Bray L.E.
Italy vs. Canada
2005
Bray L.E.
Australia vs. Samoa
2006
Pollock C.J.
Japan vs. Hong Kong
2006
Pollock C.J.
Korea vs. Japan
2007
Bray L.E.
Argentina vs. Ireland
2007
Bray L.E.
Argentina vs. Italy
2007
Pollock C.J.
Fiji vs. Tonga
2007
Pollock C.J.
USA vs. Canada
2008
Bray L.E.
South Africa vs. Wales
2008
Bray L.E.
South Africa vs. Australia
2010
Williamson G.L.
Japan vs. Samoa
2013
Williamson G.L.
Fiji vs. Japan
2013
Fraser M.
Georgia vs. USA
2014
Fraser M.
Wales vs. Tonga
2014
Fraser M.
Canada vs. Scotland
2014
Fraser M.
Tonga vs. USA

 

Comments are closed